BİZDEN HABERLER

Zenica Tünelinin Ucunda Işık Görünüdü, 04.11.2021


Yapım kontrollüğü danışmanlık hizmetleri PROYAPI Mühendislik ve Müşavirlik AŞ tarafından yürütülen, Bosna ve Hersek Devleti sınırıları içerisindeki Koridor Vc otoyolu üzerinde yer alan ve 3360m uzunluğu ile şu an için ilgili otoyolu üzerindeki en uzun tünel olma özelliğini elinde bulunduran Zenica tünelinin (Ponirak – Vraca kesimi) her iki yakası başarılı bir şekilde birbirine kavuştu.


Trans Avrupa Otoyolu’nun Bosna ve Hersek ten geçen 5. Koridorunun (Vc) üzerindeki Ponirak - Vraca kesiminde yer alan ve her biri yaklaşık 3360m uzunluğunda ve ikişer şeritli iki ayrı tüpten oluşan Zenica tünelinin sağ tüpleri 04.11.2021 tarihinde başarılı bir şekilde birbirine kavuştu. Bosna ve Hersek Federasyonu'nun otoyolu yapım ve işletmesinden sorumlu firması JP Autoceste tarafından hayata geçirilen projenin finansmanı Avrupa Yatırm Bankası (European Investment Bank EIB) tarafından karşılanmakta ve yapım kontrollük danışmanlık hizmetleri PROYAPI Mühendislik ve Müşavirlik AŞ. tarafından yürütülmektedir. Dünya genelinde etkin olan pandemi döneminde üst seviye sağlık ve güvenlik tedbirleri alarak ara vermeden 7/24 presibiyle planlanan iş programı çerçevesinde açılan tünellerin kavuşması gerek yüklenici gerekse de danışmanlık teşkilatımız için gurur kaynağı olmuştur.


Tünellerin birleşmesi yatırımcı firma JP Autoceste, danışman PROYAPI ve yüklenici Euro-Asfalt’ın katıldığı bir etkinlik çerçevesinde kutlandı. Bu etkinlik, son aylarda bu tüneli inşa ederken karşılaştıkları birçok zorluğa rağmen özverili bir şekilde çalışan herkes için ayrı bir başarıydı. 3.36km uzunluğundaki bu tünel, şu anda Bosna ve Hersek'teki 5. Koridor Otoyolu üzerinde kazılan en uzun tünel olma özelliğini taşıyor.


29 Ekim 2019 tarihinde başlanılan Ponirak - Vraca otoyolu kesiminin inşaatının Mayıs-2022 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır.


Etkinilikte konuşan ,Mühendis Temsilcimiz Sayın İrfan Ünal, Zenica tünelindeki çalışmalarla ilgili olarak aşağıdaki konuları dile getirdi.


"Zenica tünelinde çok kaliteli bir iş yapılmıştır. Türkiye'de çok sayıda tünel ve otoyolunda görev yapan uzmanlarımız bu alandadi bilgilerini ve deneyimlerini bu projeye aktarmışlardır. Projedeki ilerleyişin, tasarıma ve sözleşmeye uygun olarak planlandığı şekilde zamanında ve bütçesinde yapıldığını görebiliyoruz. Önemli olan bütün paydaşların bir hedef için birlikte çalışmasıdır. Kontrol teşkilatı olarak disiplinde ısrar ettik ve paydaşların her zaman hizmetindeydik. Takım çalışması, disiplin ve uyum önemlidir bu Projede bütün paydaşlar ortaklaşa çalışarak başarıya hep beraber ulaştık, diye bitirdi Sayın Ünal.”


Başarı Töreni.
Başarı Töreni.